poniedziałek, 24 września 2012

Jak obrócić plik AVI?

Umieszczony obok film przedstawiający dzięcioła dużego (Dendrocopos major) zaciekle borującego dziurę w płycie styropianowej na moim bloku został oryginalnie zarejestrowany przekręconym do pionu aparatem (być może nie był to dobry pomysł.)

Żeby ,,odkręcić'' dzięcioła z powrotem do pionu (proporcje obrazu wyszły takie sobie przyznaję) zastosowałem program mencoder:


mencoder -vf rotate=3 -o OUTPUT.AVI -oac copy -ovc lavc INPUT.AVI

Jeżeli obraz wyszedł odwrócony do góry nogami, to zamiast rotate=3 trzeba wstawić rotate=1.

Przy okazji: w jakim celu dzięcioł kuje dziury w styropianie? Nauka wskazuje trzy powody: szuka robaków (raczej nie w moim przypadku), znaczy terytorium hałasem (też nie, bo wtedy dziur jest dużo i są płytkie. Poza tym styropian słabo hałasuje przy kuciu), buduje dziuple lęgowe lub ,,wypoczynkowe'' (roosting cavity). Por. wyjaśnienia na ten temat tu oraz tu.

Jeżeli już, to ,,mój'' dzięcioł buduje sobie roosting cavity, tyle, że jakoś nie zaobserwowałem, żeby tam specjalnie przesiadywał.

poniedziałek, 17 września 2012

Uruchomienie Raspberry Pi

Urządzenie kupiłem w firmie Farnell. Z dostawą z UK wyszło 180 PLN. Do tego obudowa za ca 30 PLN (do kupienia np. na ebay.pl na aukcjach firmy A1 Items Ltd. Akrylowe obudowy oferowane na allegro.pl nie podobają mi się) i ładowarka z wyjściem mikroUSB, też za 30 PLN. No i karta 8GB Toshiba (do kupienia np. na Allegro.pl), przetestowana w Sheevaplugza -- 43 PLN.

Razem jak widać około 300 PLN. Dla porównania, Sheevaplug (plus karta) = 600 PLN.

Zainstalowanie systemu jest tak proste jak:

1. Ściągnięcie obrazu karty:


[tomek@darkstar ~]$ wget http://downloads.raspberrypi.org/images/raspbian/2012-08-16-wheezy-raspbian/2012-08-16-wheezy-raspbian.zip
[tomek@darkstar ~]$ sha1sum 2012-08-16-wheezy-raspbian.zip
[tomek@darkstar ~]$ unzip 2012-08-16-wheezy-raspbian.zip

2. Nagranie obrazu:


[root@darkstar]# df -h
## wsadzamy kartę do czytnika kart
## w moim przypadku się okazało że system `widzi' kartę jako /dev/sdc1
[root@darkstar]# umount /dev/sdc1
## w poniższym, koniecznie of=/dev/sdc a nie of=/dev/sdc1
[root@darkstar]# dd bs=1M if=2012-08-16-wheezy-raspbian.img of=/dev/sdc
1850+0 przeczytanych recordów
1850+0 zapisanych recordów
skopiowane 1939865600 bajtów (1,9 GB), 499,495 s, 3,9 MB/s

[root@darkstar]# sync

3. Powiększenie wielkości partycji w programie gparted (dla kart o pojemności większej od 2Gb):


[root@darkstar]# gparted
Rpi console
Rysunek #1
Rpi console
Rysunek #2
Rpi configuration tool
Rysunek #3

Example WWW page
Rysunek #4

Za pierwszym razem nie poszło -- nie wiem czemu. Gparted odmawiał stanowczo powiększenia partycji. Zamontowałem kartę niepowiększoną, uruchomiłem RPi, żeby sprawdzić czy w ogóle działa (Rysunek 1). Potem wyłączyłem urządzenie. Dla świętego spokoju spróbowałem drugi raz z gparted i tym razem poszło (Rysunek 2).

Połączyć się z RPi można przez ssh, ponieważ raspbian jest tak skonfigurowany, że demon ssh jest uruchamiany przy starcie systemu.


[tomek@darkstar ~]$ ssh -l pi 192.168.1.115

Aby dokończyć konfigurację zalecane jest uruchomienie raspi-config:


pi@raspberrypi ~ $ sudo raspi-config

Narzędzie to pozwala na (por. rys. 3): 1) powiększenie partycji, 2) ustawienie klawiatury, 3) zmianę hasła użytkownika o nazwie pi, 4) zmianę locale, 5) zmianę strefy czasu, 6) zmianę podziału pamięci (domyślnie 64Mb z dostępnych 256 Mb jest wykorzystywane przez GPU), 7) włączanie/wyłączanie serwera ssh, 8) start systemu w trybie graficznym lub tekstowym (domyślne).

Z powyższych interesowało mnie jedynie 2--5, reszta jest albo wykonana (punkt jeden wykonałem za pomocą gparted) albo domyślne nastawy mnie satysfakcjonują (serwer ssh chcę mieć włączony, start systemu ma być w trybie tekstowym). Narzędzie raspi-config można uruchomić zresztą w każdej chwili.

Ponieważ wiem jak ustawić klawiaturę, locale, zmienić strefę czasu oraz hasło w Debianie ,,tak w ogóle'', bez uciekania się do konfiguratorów, ostatecznie nie uruchamiałem raspi-config, tylko wykonałem następujące polecenia:


pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get update
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install debconf

## zmiana stefy czasowej
pi@raspberrypi ~ $ sudo dpkg-reconfigure tzdata

## zmiana locale na pl_PL.UTF-8
pi@raspberrypi ~ $ sudo dpkg-reconfigure locales

## zmiana hasła:
pi@raspberrypi ~ $ sudo passwd pi

## klawiatura (nie przewiduję na razie podłączenia klawiatury)
pi@raspberrypi ~ $ sudo vi /etc/default/keyboard

Instalowanie serwera apache


pi@raspberrypi ~ $ sudo groupadd www-data
groupadd: group 'www-data' already exists
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install apache2

Instalowanie serwera MySQL


pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install mysql-server mysql-client php5-mysql

Instalowanie PHP


pi@raspberrypi ~ $ sudo sudo apt-get install php5-cgi php5-mysql \
php5-curl php5-gd php5-idn php-pear php5-imagick php5-imap \
php5-mcrypt php5-memcache php5-mhash php5-ming php5-pspell \
php5-recode php5-snmp php5-sqlite php5-tidy php5-xmlrpc \
php5-xsl php5-fpm php5-cgi php5-cli php5-common

Instalowanie różnych przydatnych rzeczy:


pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install fuse-utils
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install make zip unzip
## digitemp -- program do obsługi sensorów temperatury DS18B20
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install digitemp
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install vim

pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-cache search emacs | grep 23
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install emacs23-nox

Apache działa o czym świadczy rysunek 4.

Sprawdzam też czy demon ntpd (synchronizacja czasu) jest uruchomiony:


ps aux | grep ntpd
ntp 1840 0.0 0.8 5424 1544 ? \
Ss 20:04 0:03 /usr/sbin/ntpd -p /var/run/ntpd.pid -g -u 102:104

Okazuje się, że jest...

poniedziałek, 10 września 2012

Ambernia Obywatelska

Ambernia Obywatelska -- główna kwatera polowa
Hauptquartier

Dziś pojechałem do pracy Elki instalować jej mój ,,super program'' (org-mode + TeX).

Po drodze, przechodząc koło opuszczonej siedziby spółki mającej od niedawna jedną z bardziej rozpoznawalnych nazw w Polsce:-), czyli Amber Gold (zwanej także złośliwie Ambernią Obywatelską), zrobiłem kilka zdjęć.

czwartek, 6 września 2012

Zamiana kolorowego PDFa na czarno-biały za pomocą ghostscripta

Taką zamianę można wykonać za pomocą komercyjnej i do tego windzianej aplikacji Acrobat Pro. Zamiast Acrobata Pro można też użyć ghostscripta:


#!/bin/bash
INPUT=$1
OUTPUT=`basename $1 .pdf`_grayscale.pdf
gs -sOutputFile=$OUTPUT -sDEVICE=pdfwrite \
-sColorConversionStrategy=Gray -dProcessColorModel=/DeviceGray \
-dCompatibilityLevel=1.4 $INPUT < /dev/null

Sprawdziłem -- na dużym pliku -- i wygląda, że działa.

Tutaj piszą, że nie zawsze.

poniedziałek, 3 września 2012

Państwo polskie zdało egzamin

,,Państwo polskie zdało egzamin'' oświadczył ówczesny marszałek i PO prezydenta B. Komorowski w kwietniu 2010 r. Teraz też zdało, ale już nie tak celująco, jak wtedy więc zamiast awansu (którego wtedy doświadczył przykładowo gen. Be-O-eR Janicki) paru funkcjonariuszy ma dostać dymisję.

Co jest najważniejsze w ,,aferze Amber-Gold''? Nie jest nim bynajmniej oszukanie kilku tysięcy ludzi na kilkaset milionów złotych. Takie rzeczy były, są i będą. IMHO najważniejsze i najbardziej bolesne jest ujawnienie fasadowości instytucji państwa zwanego 3Rp (tego które zdało egzamin):

Prokuratura i sądy nie były w stanie egzekwować obowiązującego prawa w przypadku 28 letniego cffaniaczka, który przywłaszczył sobie utarg z kasy dla emerytów (Multikasa) i wyłudzał od banków kredyty na podstawionych figurantów. Skoro od takiego nie jest w stanie, to co dopiero w bardziej skomplikowanych sprawach i/lub przypadkach bardziej ,,finezyjnych'' przestępców?

Służby skarbowe wykazały się zdumiewającą bezradnością. NO COMMENTS po prostu, bo co tu komentować? Można się tylko zapytać, czy kontrola w/s ministra P. Grasia dot. jego ew. przestępstw karno-skarbowych (słynne cieciowanie) trwa dalej?

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), ta która rzekomo nie zawiodła, zajmuje się bzdurami. Słynna lista ostrzeżeń publicznych jest tworzona w oparciu o nie wiadomo jakie kryteria. Pomijając wszystkie inne, w ten sposób zarządzana `czarna lista' może być np. instrumentem do udupienia firmy. Dobrze jest zatem (a nie źle, jak się usiłuje teraz wmówić), że nikt się tą listą nie przejmuje.

KNF nie powinna się zajmować wszystkim, tylko wyłącznie swoją ,,białą listą'', tj. bankami, czyli podmiotami działającymi na podstawie udzielonej licencji (jest tam sporo do poprawienia BTW). Reszta nie ma licencji, a co za tym idzie, gwarancji na wypadek niewypłacalności, a jak ktoś chce próbować szczęścia i tam lokować oszczędności -- to wolny wybór.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) -- wg. słów D. Tuska -- nie zajmuje się takimi sprawami jak rozkręcenie w 2 lata biznesu wartego kilkaset milionów (jeżeli nie więcej) przez człowieka znikąd, który nie stroni od kontaktów z władzą, w tym z najbliższą rodziną premiera. Jeżeli w podobnie profesjonalny sposób działały służby specjalne w kwietniu 2010, to także NO COMMENTS.

Czwarta władza, czyli media dostały w pierwszym półroczu od A-G 20 mln PLN (tytułem reklam). Jeżeli czwarta władza bierze pieniądze od każdego, kto je ma, to potem pisze to, co jej każą. To chyba oczywiste...

Reszta to mgła propagandowa mająca odwrócić uwagą od istoty.

PS: Czym zajmuje się ABW można się było dowiedzieć oglądając zdjęcia (przykładowo tutaj) z konwojowania Marcina P. z aresztu do sądu, otoczonego chmarą ubranych na czarno osiłków oznaczonych stosownymi naszywkami. ABW to po prostu służba konwojowa, tyle, że wysoko opłacana, a nie żadna Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.